skip navigation

Rich Tompkins Multi-Sport Award

2018 Award Presentation Photographs


Will Hill (Addix), Blaine Flanigan, DeLaSalle, Class A Male, Larry Merx (MHSCA)


Laura Lyons and Andy Crouch (MHSFCA Board Member), Lake Linden-Hubbell, Class D Female Multi Sport winner.

Sports Addiz

Sports Addix - sponsor of the Rich Tompkins Multi-Sport Award

Nomination Information

*Each high school in the state of Michigan is eligible to submit one female and one male for MHSCA Multi-Sport award.

*Athlete must have competed in a minimum of three sports for all four years of high school.

*Application must be submitted by April 15 of each year.

*One female and one male in each class (A,B,C,D) will be selected.

*Awards will be presented at senior events of the student’s high school.

 

General Information

Each of the nominees are evaluated on the basis of their athletic achievements (both individual and team), scholarship, leadership and service.

All of the nominees receive a high quality certificate from the MHSCA in honor of being their school’s candidate.  Additionally, one boy and one girl from each of the four classification of schools (A, B, C, D) receive a plaque as the MHSCA State Multi-Sport Athlete of the Year. 

For more information contact Mr. Larry Merx, MHSCA 2nd Vice President at: larrymerx@gmail.com  or visit our website https://www.mhsca.org/

 

Reminder all nominations are due: April, 15, 2018

 

2018 Recognition - Boys

Name School Class Sports
Blaine Flanigan De La Salle Collegiate A Football/Basketball/Lacrosse
Ben Schmidt Fremont B Soccer/Cross Country/Basketball/Track
Grant Huebel Oscoda C Football/Basketball/Bowling/Baseball
Thomas Eitniear Whiteford C Football/Basketball/Baseball
Andrew Oswalt Athens D Football/Basketball/Track

2018 Recognition - Girls

Name School Class Sports
Anna Fischer St. Joseph A Cross Country/Basketball/Track
MacKenzie Desloover Yale B Volleyball/Basketball/Track
Rachel Nesburg Charlevoix C Cross Country/Basketball/Track/Soccer
Laura Lyons Lake Linden-Hubbell D Volleyball/Basketball/Softball/Track

2017 Recognition - Boys

Name School Class Sports
William Fealko Port Huron Northern A Football/Basketball/Golf
Brendan Fraser Notre Dame Prep. School B Cross Country/Wrestling/Track
Gabe Callery Traverse City St. Francis C Football/Basketball/Baseball
Jacob Martin Athens D Football/Basketball/Golf

2017 Recognition - Girls

Name School Class Sports
Katelyn Jones Owosso A Volleyball/Basketball/Softball
Layna Steele Vicksburg B Cross Country/Basketball/Track
Marissa Payne Concord C Volleyball/Competitive Cheer/Track
Linnea McDonough Pentwater D Volleyball/Basketball/Golf

2016 Recognition - Boys

Name School Class Sports
Cole Rechsteiner Bay City Western A Football/Wrestling/Track
Corey Robinson Whitehall B Cross Country/Wrestling/Track
Brock Ridgeway Homer C Football/Basketball/Baseball
Gavin Harris Franklin Road Christian D Soccer/Basketball/Baseball

2016 Recognition - Girls

Name School Class Sports
Alexis Basking GR University Prep Academy A Volleyball/Basketball/Track
Greta Wilker Belding B Volleyball/Basketball/Sofball
Macy Zwerk Vasser C Volleyball/Basketball/Softball
Hannah Rayburn Franklin Road Christian D Volleyball/Basketball/Sofball

2015 Recognition - Boys

Name School Class Sports
Logan Tomaz Shadaia Lake Orion A Football/Wrestling/Track
Ty Sparks Clawson B Football/Basketball/Baseball
Charles Robertson Sand Creek C Football/Wrestling/Track
Brandon Childress Baldwin D Football/Basketball/Baseball

2015 Recognition - Girls

Name School Class Sports
Shayla Rae Huebner Marquette A Cross Country/Basketball/Track
Tina Miller Freeland B Volleyball/Basketball/Track
Skyler Sobeski Bronson C Volleyball/Basketball/Softball
Ellise Komejan Wyoming Tri-Unity Christian D Volleyball/Basketball/Soccer